Dermatologia

Czym jest trądzik różowaty i jakich kosmetyków przy nim używać?

Czym jest trądzik różowaty i jakich kosmetyków przy nim używać?

Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry, która zwykle dotyczy twarzy. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, guzkami i pryszczami, a także może powodować pieczenie i kłucie.

Trądzik różowaty jest powszechnym schorzeniem, dotykającym około 16 milionów Amerykanów. Nie ma lekarstwa na trądzik różowaty, ale istnieją metody leczenia, które mogą pomóc w kontrolowaniu objawów.

Co powoduje trądzik różowaty?

Uważa się, że trądzik różowaty jest spowodowany połączeniem skurczów mięśni twarzy, słabego przepływu krwi do skóry i nadczynności układu odpornościowego. Czynniki te prowadzą do zaczerwienienia i obrzęku wokół oczu, nosa i policzków. Trądzik różowaty ma tendencję do występowania w rodzinach, w których rolę odgrywają zarówno geny, jak i styl życia.

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Głównym objawem trądziku różowatego jest zaczerwienienie twarzy. Inne typowe objawy to:

  • Czyraki (małe, skoncentrowane plamy zaczerwienienia)
  • Guzy (małe skupiska pryszczów)
  • Zaczerwienienie (rozlane zaczerwienienie twarzy)
  • Krosty (małe guzki zawierające ropę)
  • Obrzęk i stan zapalny wokół oczu i nosa (okolice oczu).

Jakie są rodzaje trądziku różowatego?

Istnieją dwa główne rodzaje trądziku różowatego:

  • Rumieniowaty trądzik różowaty charakteryzuje się zaczerwienieniem i widocznymi naczyniami krwionośnymi.
  • Teleangiektyczny trądzik różowaty charakteryzuje się małymi rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, które normalnie nie są widoczne pod skórą.

Rumieniowaty trądzik różowaty (potocznie nazywany zapalnym lub klasycznym trądzikiem różowatym) zwykle pojawia się na twarzy jako zaczerwieniony, ciepły i wrażliwy w dotyku obszar. Może to dotyczyć nosa, policzków i podbródka. Teleangiektyczny trądzik różowaty powoduje, że widoczne są małe naczynia krwionośne na twarzy. Te normalnie niewidoczne naczynia wyglądają jak małe czerwone linie pod skórą, najczęściej na nosie.

Jakie kosmetyki stosować z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, którą należy traktować jako taką. Ważne jest, aby używać kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych, które są delikatne, nie podrażniają oraz, które są przeznaczone do skóry wrażliwej.

Czy stosowanie makijażu na trądzik różowaty jest bezpieczne?

Tak. Jeśli masz trądzik różowaty, absolutnie możesz nadal nosić makijaż. Wystarczy starannie dobierać kosmetyki, aby nie podrażniały skóry i nie pogarszały jej objawów. Unikaj wszystkiego, co jest tłuste lub oleiste, co może zatrzymać ciepło w skórze i spowodować zaczerwienienie lub zaostrzenia. Zamiast tego używaj bezolejowych środków nawilżających.

Czego powinieneś unikać?

Trzymaj się z dala od produktów, które są zbyt szorstkie dla Twojej skóry, takich jak złuszczające środki do szorowania, takie jak łupiny moreli lub mielone migdały. Unikaj wszystkiego, co zawiera alkohol (takich jak płyny po goleniu i perfumy), ponieważ wysusza skórę i pogarsza objawy trądziku różowatego. Unikaj również gorącej wody, która nie tylko wysusza skórę, ale także powoduje zaczerwienienie i stany zapalne.

źródło wpisu: https://www.kosmetyczne.pl/ – uroda, pielęgnacja i kosmetyki