Pozostałe

Jakie produkty do opalania to absolutny must-have?

Jakie produkty do opalania to absolutny must-have?

Zdrowa opalenizna wygląda naprawdę pięknie i może zachwycać. Bardzo duże znaczenie ma jednak przestrzeganie podstawowych zasad związanych z opalaniem się, a także uważanie na nadmiar promieniowania słonecznego. Właśnie dlatego przyda się kilka podstawowych produktów, zwłaszcza podczas wakacji w ciepłych krajach.

Jak opalać się bezpiecznie?

Słońce może być przyjacielem naszej skóry, jednak tylko wtedy, gdy będziemy opalać się zdrowo, bezpiecznie i z umiarem. Niestety promieniowanie UVA i UVB może prowadzić do zmian skórnych, a nawet czerniaka. W mniej groźnych przypadkach nadmiar słońca powoduje po prostu delikatne oparzenia lub wysypkę i uczulenia. Właśnie dlatego tak ważne jest opalanie się w sposób zdrowy i bezpieczny. Podstawą jest stosowanie kremów do opalania z wysokim filtrem, zwłaszcza jeśli mamy zamiar długo przebywać na słońcu. Kosmetyki należy aplikować na skórę dosyć często po to, aby zapewnić prawdziwą i skuteczną ochronę przed poparzeniami. Uznaje się także, że dobrym pomysłem jest pozostawanie w cieniu między 11.00 a 15.00, chociaż nie zawsze jest to możliwe. W trakcie wakacji i wycieczek w tym czasie w ciągu dnia należy więc porządnie zabezpieczyć skórę i nosić nakrycie głowy. Dodatkowo dobrze nawadniać organizm, pić wodę i dbać o dietę bogatą w antyoksydanty, spowalniające fotostarzenie się skóry.

Najważniejsze produkty do opalania

Przed wyjazdem na wakacje za granicę, a nawet przed letnim czasem w Polsce warto zadbać o kilka produktów do opalania.

Krem do opalania

Pierwszym i najważniejszym kosmetykiem jest krem do opalania, który zapewnia odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Krem do twarzy najlepiej nakładać przez cały rok, aby cera wyglądała młodo i promiennie. Z kolei krem na całe ciało należy nakładać w czasie pobytu na słońcu, na przykład w trakcie opalania się na plaży lub nad jeziorem, jazdy na rowerze lub na rolkach, a także w innych podobnych sytuacjach. Krem do opalania ma chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Zwykle kosmetyki z dobrym składem są dosyć drogie, dlatego dobrze zastanowić się nad ich wyborem. Produkt powinien zapewniać dobrą ochronę i mieć wysoki SPF. Oczywiście wysokość SPF nie wpływa na sam poziom ochrony, tylko na możliwy czas przebywania na słońcu. Po wyjściu z wody lub wytarciu się, należy zaaplikować krem do opalania od nowa. Tylko w ten sposób zachowana zostanie odpowiednia ochrona.

Balsam po opalaniu

Świetnie przyda się także balsam po opalaniu, zapewniający ochronę skóry po kontakcie z promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo balsam do opalania nawilża skórę i wzmacnia osłabioną warstwę hydrolipidową. Zwykle zadaniem balsamu jest także łagodzenie drobnych oparzeń i zaczerwienień oraz odnawianie uszkodzonego płaszcza i naskórka. W ten sposób balsam po opalaniu spełnia wiele pozytywnych funkcji i idealnie sprawdza się po przyjściu do domu z plaży lub znad jeziora. Niektóre balsamy zapewniają również ładniejszą opaleniznę i sprawiają, że skóra prezentuje się znacznie bardziej atrakcyjnie.

Pianka po opalaniu – na oparzenia

Czasami nie zabezpieczymy odpowiednio skóry lub też nie zaaplikujemy ponownie produktu. W takim przypadku pojawić się mogą oparzenia, zaczerwienienia lub drobna wysypka. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup pianki po opalaniu, z łagodzącym panthenolem. W ten sposób można zabezpieczyć swoją skórę, zadbać o nią i zapobiec powstawaniu blizn. Zwykle pianka daje natychmiastowy efekt schłodzenia i uspokaja miejsca po oparzeniach. Oczywiście należy nałożyć ją kilka razy, aby skóra mogła się spokojnie zregenerować.