Skóra naszej twarzy

Najczęstsze dolegliwość i choroby skóry

Najczęstsze dolegliwość i choroby skóry

Skóra jest największym organem naszego ciała i dlatego jest bardzo podatna na różne choroby. Musimy wziąć pod uwagę, że skóra jest podstawową barierą w naszym organizmie, która zapobiega atakowi tysięcy patogenów, które chcą dostać się do tkanek wewnętrznych i utrzymuje płyny ustrojowe wewnątrz organizmu, zapobiegając w ten sposób odwodnieniu.

Ponadto, skóra służy do komunikacji z otoczeniem dzięki zakończeniom nerwowym, które umożliwiają odczuwanie faktury, nacisku, bólu poprzez dotyk. Z tego powodu musimy starać się maksymalnie dbać o ten organ, starając się uniknąć pojawienia się wszelkiego rodzaju chorób z nim związanych.

Choroby skóry mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Czasami mogą pojawić się jako konsekwencja infekcji grzybiczych lub wirusowych, innym razem to czynniki środowiskowe decydują o pojawieniu się choroby.

W każdym razie, niezależnie od przyczyny prawda jest taka, że choroby istnieją i trudno jest ich uniknąć, choć istnieją metody, aby im zapobiegać. Niektóre z najbardziej typowych, które możemy wymienić to:

Wypryski: Są to zapalne reakcje skóry na bodźce zewnętrzne. Możemy rozróżnić egzemę atopową, która może pojawić się na twarzy w każdym wieku.

Trądzik: Najbardziej typowy problem skórny u nastolatków. Jest to stan zapalny mieszków włosowych, który szczególnie dotyczy twarzy, choć może wystąpić w każdym miejscu na ciele. Jest to dolegliwość, która dotyka prawie 90% populacji w środku okresu dojrzewania.

Rak skóry: Występuje, gdy nieprawidłowe komórki skóry rosną w sposób niekontrolowany. Ten rodzaj choroby jest znacznie mniej powszechne niż poprzednie, ale znacznie bardziej poważny.

Łuszczyca: Charakteryzuje się występowaniem łusek i czerwonych plam na skórze, które powodują swędzenie i czasami, silny ból.

Brodawki: Ten rodzaj dolegliwości polega na pojawieniu się czarnych wypustek na różnych częściach ciała. Są one łagodne i ostatecznie znikają same w ciągu kilku lat lub mogą być usunięte wcześniej dzięki leczeniu.