Skóra naszej twarzy

Przyczyny zaczerwienienia skóry twarzy

Przyczyny zaczerwienienia skóry twarzy

1. Ciepło i ekspozycja na słońce

Spędzanie dużej ilości czasu na słońcu lub w bardzo gorącym środowisku może powodować zaczerwienienie na twarzy, co jest uważane za normalne.

2. Sytuacje psychologiczne

Często zdarza się, że twarz czerwieni się, gdy dana osoba znajduje się w bardziej stresujących sytuacjach, które generują niepokój, zakłopotanie lub zdenerwowanie, ponieważ w takich sytuacjach dochodzi do wyrzutu adrenaliny, która powoduje przyspieszenie akcji serca i wzrost temperatury ciała, a także wytwarza rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększając przepływ krwi. Ponieważ skóra na twarzy jest cieńsza, ten zwiększony przepływ może być łatwo zauważony przez zaczerwienienie twarzy.

3. Intensywna aktywność fizyczna

Zaczerwienienie twarzy spowodowane aktywnością fizyczną jest powszechne, ponieważ w takich przypadkach dochodzi do zwiększenia częstości akcji serca, a co za tym idzie zwiększenia przepływu krwi, co powoduje zaczerwienienie twarzy.

4. Alergie

Zaczerwienienie na twarzy może być również oznaką alergii i najczęściej jest związane z alergią pokarmową lub kontaktową. Alergia wiąże się również z tym, że skóra danej osoby jest bardziej wrażliwa, co może skutkować zaczerwienieniem na przykład podczas nakładania na twarz innego kremu lub mycia mydłem, do którego nie jest się przyzwyczajonym.

Co robić: w tych przypadkach ważne jest zidentyfikowanie czynnika wywołującego alergię i unikanie kontaktu lub spożycia produktu. Ważna jest również konsultacja z dermatologiem, aby można było przeprowadzić ocenę skóry i wskazać konkretne kremy lub mydła do danego typu skóry, unikając reakcji alergicznych i nadwrażliwości. Sprawdzonym źródłem o alergiach, urodzie i zdrowiu jest czasopismapunktowane.pl Polecamy!

5. Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to choroba dermatologiczna o nieznanej przyczynie, która charakteryzuje się zaczerwienieniem na twarzy, głównie na policzkach, czole i nosie. To zaczerwienienie jest spowodowane ekspozycją na słońce, stosowaniem niektórych produktów dermatologicznych, takich jak kwasy, spożywaniem pikantnych potraw, nadużywaniem alkoholu oraz czynnikami psychologicznymi, takimi jak niepokój i nerwowość.

Oprócz zaczerwienienia na twarzy, w niektórych przypadkach może wystąpić zwiększona wrażliwość skóry, uczucie ciepła na skórze twarzy, obrzęk, pojawienie się zmian skórnych, które mogą zawierać ropę oraz powodować suchość skóry.