Zabiegi

Jak leczyć czyraka?

Jak leczyć czyraka?

Aby szybciej wyleczyć czyrak, można zastosować okłady z ciepłej wody na ten region, ponieważ pomaga to złagodzić ból i dyskomfort oraz pomaga usunąć ropę, przyspieszając gojenie. Ponadto, stosowanie mydła antyseptycznego na tym obszarze i stosowanie maści z antybiotykiem może być również skutecznym środkiem w celu zmniejszenia dyskomfortu i przyspieszenia powrotu do zdrowia.

Chociaż czyrak zagoi się sam w ciągu około dwóch tygodni, kiedy ropa będzie sączyć się na zewnątrz, podjęcie tych domowych sposobów może przyspieszyć ten proces.

1. Użyj mydła antyseptycznego

Codzienne mycie obszaru czyraka wodą i mydłem antyseptycznym, pomaga w leczeniu infekcji i zapobiega namnażaniu się bakterii wywołujących czyrak, zmniejszając stan zapalny i zapobiegając jego powiększaniu.

2. Zastosuj ciepłe okłady

Ciepłe okłady są doskonałą naturalną opcją leczenia, która sprzyja usuwaniu ropy obecnej w czyraku, pomagając mu szybciej się zagoić. Aby przygotować kompres, podgrzej wodę i nasącz nią ściereczkę lub ręcznik. Następnie wyciśnij, aby usunąć nadmiar wody i stosuj bezpośrednio na miejsce dolegliwości przez 5 do 10 minut, 2 do 4 razy dziennie.

3. Używaj olejków eterycznych

Niektóre olejki eteryczne mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające, które pomagają usunąć ropę, leczyć infekcje oraz łagodzić obrzęk i dyskomfort. Niektóre z tych olejków to trawa cytrynowa i olejki cynamonowe.

Od 3 do 5 kropli olejku eterycznego można dodać do ciepłej wody, a następnie namoczyć ręcznik, lub szmatkę, lub zastosować bezpośrednio na skórę; w tym przypadku, przed umieszczeniem olejku na skórze, ważne jest, aby rozcieńczyć olejek eteryczny w oleju roślinnym, dodając 3 do 5 kropli do łyżki stołowej innego oleju.

4. Stosuj maści na czyraki

Maści na czyraki pomagają szybciej usunąć ropę z czyraka, łagodząc ból i dyskomfort. Maści te powinny być stosowane 1 do 3 razy dziennie i są sprzedawane w aptekach.

Pielęgnacja podczas leczenia czyraka

Ważne jest, aby nie ściskać ani nie uciskać czyraka, ponieważ infekcja może się pogłębić i rozprzestrzenić na inne obszary skóry. Podczas leczenia konieczne jest zachowanie pewnych środków ostrożności:

  • Umyj ręce za każdym razem, gdy dotykasz czyraka;
  • Regularnie zmieniaj kompresy, wyrzucając je do kosza i natychmiast myjąc ręce wodą z mydłem;
  • Nie należy dzielić się ubraniami, prześcieradłami, ręcznikami czy chusteczkami. Należy je prać w wodzie o wysokiej temperaturze, oddzielnie od pozostałych ubrań rodziny. Tą przydatną informację znaleźliśmy w portalu: czestochowskie.pl