Dermatologia

Guzek na plecach: 4 możliwe przyczyny

Guzek na plecach: 4 możliwe przyczyny

Guzek na plecach nie jest zazwyczaj oznaką poważnego problemu zdrowotnego. Istnieją też jednak przypadki, w których te guzki są przejawem bardzo poważnych patologii. Dlatego zawsze należy zwracać na nie uwagę.

Czasami są one tego samego koloru co skóra, czasami mają zaczerwienienia lub obszary o innej barwie.

Chociaż przez większość czasu nie powinno być powodów do niepokoju, najlepiej skonsultować się z lekarzem, jeśli rozwinie się guzek na plecach. Jak zobaczymy poniżej, przyczyny są bardzo różnorodne i najlepiej jest podejść do nich profilaktycznie.

1. Tłuszczaki

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn pojawienia się guzka na plecach. Tłuszczaki to guzy złożone z komórek tłuszczowych, które pojawiają się pod skórą.

Ich główną cechą jest to, że są miękkie i ruchome. Zwykle rosną powoli i nie powodują dyskomfortu. Bardzo rzadko zdarza się, że tłuszczaki przekształcają się w raka. Nie zmieniają one koloru skóry i prawie zawsze są niewielkie. Rzadko są większe niż 5 centymetrów. Czasami powodują one ból, jeśli znajdują się w pobliżu nerwów lub naczyń krwionośnych. Zazwyczaj nie wymagają one leczenia, chyba że powodują duży dyskomfort. Jeśli urosną zbyt duże, należy je usunąć chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Złośliwe tłuszczaki są zwykle duże i nie pozostają niezauważone ze względu na ich nadmierny wzrost.

2. Naczyniak

Naczyniak jest powierzchowną zmianą o czerwonawym zabarwieniu. Jest to zgrupowanie małych naczyń krwionośnych. Są one bardzo zróżnicowane pod względem wielkości.

3. Torbiel łojowa

Inną częstą przyczyną guzka na plecach jest torbiel łojowa. Jest to masa łoju, miękka w konsystencji, która może się przemieszczać. Prawie nigdy nie boli, ale jeśli już, to często też przybiera czerwonawy kolor. Jeśli rośnie większy niż 1 centymetr lub jest bardzo bolesny, wymaga interwencji medycznej.

4. Czyraki

Czyrak to infekcja u nasady włosów, która powoduje powstanie czerwonawej, wypełnionej ropą grudki, podobnie jak pryszcz. W miejscu, w którym się znajduje, zwykle odczuwa się stan zapalny i ból. Na takie objawy skarżyła się jedna z pacjentek z Rybnika, o której przeczytasz w rybnikinfo.pl

Czyrak wygląda jak kulka na plecach lub innych częściach ciała. Choć często jest to bolesne i niekomfortowe, zwykle znika po kilku dniach. Jeśli tak się nie stanie, lub jeśli urosną zbyt duże, najlepiej udać się do dermatologa.